Ekshumacja może dostarczyć materiału dowodowego
Ta czynność procesowa jest przeprowadzana nie tylko w spektakularnych sprawach.
W dniu 25 listopada 2008 r. został podniesiony sarkofag będący miejscem pochówku gen. Władysława Sikorskiego, następnie o godz. 14.00 w asyście oficerów Wojska Polskiego i w eskorcie policji trumna ze zwłokami generała została przetransportowana do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie nastąpiło jej otwarcie i pobranie pierwszych próbek z wieka i dna trumny. Dokonano również okazania ciała najbliższej rodzinie i ambasadorowi Tadeuszowi Szumowskiemu, który uczestniczył w ekshumacji w 1993 r. Po odpowiednim zabezpieczeniu zwłoki przewieziono do Zakładu Radiologii Collegium Medicum UJ w celu przeprowadzenia badań obrazowych (radiologia, tomografia).
Po tych badaniach zwłoki przewieziono ponownie do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie przystąpiono do sądowo-lekarskich oględzin i otwarcia zwłok. Pierwsza część czynności zakończyła się o godz. 2.00, badania kontynuowane były od 7.00. do 10.00 26 listopada 2008 r. W trakcie czynności pobrano materiał do badań toksykologicznych, biologicznych, genetycznych, materiał na mikroślady. Przeprowadzone badania pozwolą na stwierdzenie, jakich obrażeń doznał gen. Władysław Sikorski w chwili katastrofy i jaki był mechanizm zgonu. Kompleksową opinię wyda Instytut Ekspertyz Sądowych w ciągu miesiąca. Szczątki gen. Władysława Sikorskiego zostały złożone do nowej trumny i przykryte mundurem generalskim wykonanym przez jednostkę podległą Ministerstwu Obrony Narodowej"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta