Ekspertyza sądowa – klucz do wyroku
Celem ujednolicenia struktur biegłych sądowych jest zapewnienie trafności wydawanych orzeczeń i budowanie wiarygodności wymiaru sprawiedliwości. Czy aby na pewno?
Ustawa o biegłych sądowych – jako dziecko niczyje – pomimo kilku prób wprowadzenia do tej pory nie doczekała się ostatecznego kształtu. Problem błędnych opinii i przewlekłości postępowań sądowych wynikających z trudności w uzyskaniu rzetelnych opinii sądowych istnieje od wielu lat i sama, będąc biegłym, mam wrażenie, że ten stan się systematycznie pogarsza. Dotychczasowe próby podjęcia inicjatyw legislacyjnych okazały się bezskuteczne. Liczne konferencje, wystąpienia środowisk naukowych, a nawet doniesienia dziennikarskie wskazują wręcz na alarmujący stan systemu biegłych sądowych. Mimo to wydaje się, że prace nad ustawą o biegłych sądowych zamarły. Okres pandemii nie sprzyjał intensyfikacji prac legislacyjnych, niemniej mógł to być czas wykorzystany na prace przygotowawcze i koncepcyjne. Czy tak się stało? Pewnie będziemy mieli okazję przekonać się wkrótce.
Podkreślany wielokrotnie problem przewlekłości postępowań, związany z koniecznością wykonywania wielu opinii w tej samej sprawie, problem zwiększających się kosztów postępowań prokuratorskich, procesów, powodujących obniżenie zaufania obywatela do wymiaru sprawiedliwości w ogóle – to dzisiaj wiodący temat gorącej dyskusji o roli biegłych w procesie.
Opinia sądowa przygotowana przez biegłego sądowego kojarzona była kiedyś z profesjonalizmem, bezstronnością i rzetelnym podejściem do zagadnienia. Przez ostatnie 20 lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta