Ucieczka do raju podatkowego
Offshore to terytoria mogące zaoferować polskim przedsiębiorcom, w tym również z sektora MŚP, nadzwyczaj korzystne formy działania. Przejawia się to w postaci istniejących na takim obszarze regulacji prawnych motywujących do prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej.
Do stymulatorów tych należą przede wszystkim bodźce podatkowe w postaci częściowych lub całkowitych zwolnień podatkowych, ale również prowadzona w rajach podatkowych polityka przyjaznych kosztów uzyskania przychodów. Pomimo, iż zarówno polski rząd, jak i Unia Europejska starają się walczyć z offshore, to jednak do tej pory – z racji ich przydatności dla wielkiego biznesu – nie doszło do ich likwidacji, a perspektywy przed nimi stojące nadal należą do świetlanych. Zatem, skoro wielki biznes korzysta, mogą też i przedsiębiorcy z sektora MŚP.
Czym jest offshore
Raje podatkowe, to obecnie nie tylko zamorskie, egzotyczne wyspy, ale również – Węgry, Królestwo Niderlandów, Estonia czy Cypr. Wszystkie te terytoria w odniesieniu do inwestorów zagranicznych przygotowały ofertę charakteryzującą się niskimi podatkami, bądź ich brakiem i stosunkowo niewielkimi wymaganiami dotyczącymi rejestracji firm. Oprócz oczywistych względów podatkowych przemawiających za lokowaniem inwestycji w rajach, bodźcami niepodatkowymi są minimalne wymogi formalne (kapitałowe, dokumentacyjne, sprawozdawcze, personalne) stawiane przed przedsiębiorcami chcącym podjąć działalność gospodarczą oraz gwarantowana miejscowym prawem swoboda prowadzenia interesów.
Z kolei, ujemne działanie prawa na sytuację przedsiębiorcy z sektora MSP może wynikać z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta