Maseczki i kombinezony bez PIT i ZUS
Jeśli pracownik dostanie z zakładu pracy odzież ochronną to nie płaci podatku i składek.
Pomimo, że ustawa o PIT w art. 12 ust.1 do źródeł przychodów ze stosunku pracy zalicza wartość nieodpłatnych świadczeń to nie oznacza, że każde świadczenie jakie pracodawca funduje swoim pracownikom nieodpłatnie jest przychodem podatkowym. W czasie szczególnego zagrożenia zakażenia wirusem Covid-19 pracodawcy podejmują różne środki zapobiegawcze mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia absencji pracowników wobec tego zakupują dla nich ubiór ochronny.
PRZYKŁAD
Spółka produkująca części do samolotów wyposażona jest w halę produkcyjną gdzie pracuje kilkadziesiąt pracowników. Pracodawca wyposażył każdego pracownika na swój koszt w środki ochronne, w tym maseczki oraz kombinezony. Odzież ochronną i maseczki zakupiono ze środków obrotowych firmy. Wszystkie środki ochronne stanowią własność pracownika, a z maseczek korzystają również najbliżsi członkowie rodziny pracownika. Spółka ma wątpliwość czy maseczki i kombinezony przekazane na własność pracowników stanowią dla nich przychód z nieodpłatnych świadczeń.
Ukształtowana linia orzecznicza wskazuje, że nieodpłatne świadczenie to zdarzenie którego następstwem jest uzyskanie korzyści, przysporzenie w majątku kosztem innej osoby mające konkretny wymiar finansowy. Niewątpliwie otrzymanie przez pracownika nieodpłatnie odzieży ochronnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta