Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować wierzytelności handlowe wyrażone w walucie obcej

09 czerwca 2021 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Oprócz konieczności właściwego rozliczania transakcji dokonywanych z zagranicznymi kontrahentami w księgach rachunkowych należy je także odpowiednio rozliczyć podatkowo.

Na gruncie podatku dochodowego, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (tj. dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi/częściowego wykonania usługi, względnie dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności; ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze – w przypadku, gdy usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych; dzień pobrania wpłaty – w razie pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej). Z kolei, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku lub innego dowodu), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw lub biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów(art. 11a ust. 1 i 2 w zw. z art. 14 ust. 1c, 1e i 1j oraz art. 22 ust. 5d ustawy o PIT; art. 12 ust. 2 i art. 15 ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 3a, 3c i 3g oraz art. 15 ust. 4e ustawy o CIT).

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11982

Wydanie: 11982

Spis treści
Zamów abonament