Gra rynkowa firm nie zablokuje już leczenia
Mniejszy poziom współpłacenia pacjenta za leki i zachęty dla produkujących medykamenty w Polsce znajdą się w noweli ustawy refundacyjnej.
Bezpieczeństwo Lekowe Polski (BLP) mające premiować firmy, które leki produkują w Polsce, zmiana częstości publikowania list refundacyjnych z dwóch na trzy miesiące oraz uregulowanie kwestii tajemnicy refundacyjnej – założenia tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej (DNUR) zawierają wiele rozwiązań korzystnych dla pacjentów.
Pacjent dopłaci mniej
Jak czytamy w dokumencie na stronie wykazu prac legislacyjnych KPRM, nowelizacja ma wejść w życie na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 r. Oprócz zapisów o BLP, który ma zastąpić zapowiadany od 2016 r. refundacyjny tryb rozwojowy (RTR), gwarantujący ulgi i premie dla podmiotów, które produkcję leków przeniosą do Polski. – To niezwykle ważne, by przedsiębiorcy zapewniający bezpieczeństwo lekowe, byli traktowani w sposób preferencyjny– mówi prof. Marcin Czech, były wiceminister zdrowia ds. polityki lekowej.
W projekcie znalazło się także zapowiadane przez trzech poprzedników Macieja Miłkowskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta