Wzrost wynagrodzeń ma przyspieszyć do ponad 6 proc.
Przeciętna płaca w gospodarce w 2022 r. może przekroczyć 5,8 tys. zł – wynika z rządowych prognoz. Płaca minimalna zapewne wynosić będzie co najmniej 3 tys. zł, ale eksperci postulują reformę jej ustalania.
Po pandemicznym załamaniu polska gospodarka ma wrócić na ścieżkę dosyć szybkiego rozwoju. W przyjętych we wtorek założeniach do budżetu państwa na 2022 r. rząd oczekuje, że PKB w tym roku wzrośnie o realnie 3,8 proc. (wobec 2,7 proc. spadku w 2020 r.), w 2022 r. – o 4,3 proc. Inflacja w tym roku ma spaść do 3,1 proc. (wobec 3,7 proc. w 2020 r.), a w przyszłym – do 2,8 proc.
Konserwatywne oceny
– Naszym priorytetem jest szybki rozwój polskiej gospodarki i sukcesywny wzrost PKB. W najbliższym czasie ważne będzie dalsze wzmocnienie inwestycji, przy jednoczesnym utrzymaniu dobrego stanu finansów publicznych – podkreślał we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński.
Od stanu gospodarki zależą bowiem dochody i możliwości wydatkowe budżetu państwa. Resort finansów nie podaje jednak na razie, jak sobie wyobraża te podstawowe wielkości ani jak na kondycję finansów publicznych wpłynie realizacja Polskiego Ładu.
– Prognozy makroekonomiczne są dosyć konserwatywne – ocenia z kolei Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta