To, że firma ma inne zdanie decyzji nie zmieni
Wiążąca informacja stawkowa ma wskazywać właściwą dla danego towaru albo usługi, albo świadczenia złożonego stawkę podatku w powiązaniu z właściwą ich klasyfikacją. Fiskus nie ma zatem obowiązku przedstawiać szczegółów ustalenia wskazanej klasyfikacji, ani wniosków z przeprowadzonych analiz.
Spór w sprawie dotyczył wiążącej informacji stawkowej (WIS). We wniosku z lipca 2020 r. spółka wystąpiła o sklasyfikowanie podkładów higienicznych według Nomenklatury scalonej (CN) na potrzeby opodatkowania VAT. Na wezwanie fiskusa firma przedstawiła dokumentację techniczną, kopię deklaracji zgodności oraz kopie formularzy zgłoszonych do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz zdjęcia opakowania towaru z widocznym znakiem CE.
W wydanej WIS fiskus uznał, że towar jest wyrobem medycznym w rozumieniu ustawy z 20 maja 2010r. o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i określił stawkę na 8 proc. Urzędnicy podkreślili m.in., że zgodnie z notami wyjaśniającymi do pozycji 9619, towary takie jak wkładki chłonne do łóżek szpitalnych, stołów operacyjnych i wózków inwalidzkich klasyfikuje się zgodnie z ich składem materiałowym. Dokonanie klasyfikacji według składu materiałowego będzie właściwe również ze względu na regułę 3(b) ORINS, która znajduje zastosowanie przy klasyfikacji m.in. towarów złożonych składających się z różnych materiałów, a za taki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta