Czas pomyśleć o powrocie do biur, zostaną dwa dni na pracę zdalną
W państwach UE rośnie liczba przepisów krajowych, które są szkodliwe dla swobodnego przepływu towarów w Unii. Grozi to stworzeniem różnych norm prawnych w ramach UE – mówi Gilles Morel, prezes Whirlpool na region EMEA.
Whirlpool korzystał z tarcz rządowych?
Podczas pierwszej fali pandemii w Europie decyzje podejmowane na różnych szczeblach krajowych, dotyczące zamykania sklepów, przepływu towarów między krajami, a także tymczasowe zamykanie zakładów miały poważne konsekwencje dla całego ogólnoeuropejskiego łańcucha. Ostatecznie zakłócone zostały dostawy oraz dostęp do kluczowych produktów i usług dla konsumentów. Koncentrując się na ciągłości biznesowej, mogliśmy uzyskać dostęp w różnych krajach europejskich do różnych form wsparcia ze strony państwa. Jeśli chodzi o takie „tarcze", to wykorzystaliśmy je, aby zmaksymalizować wydajność produkcji w czasie pandemii, stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo pracowników.
Co się udało, a co było błędem władz w ochronie biznesu przed wpływem pandemii?
Polska jest numerem jeden w Europie w produkcji AGD, a Whirlpool jest liderem w Polsce. Można więc sobie wyobrazić, jakie znaczenie miała dla nas sytuacja w Polsce w czasie kryzysu. Na początku kwietnia 2020 r., kiedy branża borykała się z dużymi problemami, napisałem list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zaapelowałem o zdecydowane działania na rzecz ochrony miejsc pracy. W Polsce byliśmy wtedy świadkami tworzenia tzw. tarczy antykryzysowej. Doceniliśmy szczególną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta