Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo pierwotne i prawo wtórne Unii Europejskiej

09 czerwca 2021 | Sądy i Prokuratura | Aleksandra Rutkowska

UE będąc organizacją ponadnarodową, dysponuje własnym autonomicznym porządkiem prawnym

W dzisiejszych rozważaniach na łamach dodatku „Sądy i prokuratura" postanowiłam napisać parę słów na temat kilku definicji dotyczących prawa UE, często pojawiających się w debacie publicznej, a które mogą nie być do końca zrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy, zwłaszcza niebędącego prawnikiem.

Zatem od początku. Prawo Unii Europejskiej stanowi część kultury europejskiej. UE, będąc w istocie organizacją ponadnarodową, dysponuje własnym autonomicznym porządkiem prawnym, wyrażającym się przede wszystkim w coraz ściślejszym i pogłębiającym się związku polityczno-prawnym państw członkowskich. Zapoczątkowany w latach 50. XX wieku w ramach Wspólnot Europejskich, a następnie rozwijany przez Unię Europejską, system normatywny pozostaje względnie nowym, w dalszym ciągu rozwijającym się zespołem zasad, wartości i tradycji, o nie do końca ustabilizowanym kierunku i dynamice rozwoju.

Rozwój prawa Unii Europejskiej jest pochodną określonych celów tej organizacji, ujętych w traktatach założycielskich. Ich realizacja w postaci powołania rynku wewnętrznego wymagała harmonizacji lub ujednolicenia prawa i w rezultacie ustanowienia nowego typu władzy prawodawczej, funkcjonującej niezależnie względem państw członkowskich

Prawem Unii Europejskiej określamy zbiór aktów, które składają się na prawny system wspólnoty. Zanim podpisano traktat w Lizbonie, mówiono o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11982

Wydanie: 11982

Spis treści
Zamów abonament