Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wędkarze i poławiacze

09 czerwca 2021 | Kraj | Waldemar Wojtasik
Tercet Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń  i Adrian Zanberg  kończy swoją operową arię
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Tercet Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zanberg kończy swoją operową arię

Lewica nie umie znaleźć w strukturze elektoratu nowych, dotychczas nieeksplorowanych nisz.

W polityce pojedyncze zwycięstwa mają z reguły nikłe znaczenie, a czasami wręcz, demoralizując własne szeregi, są drogą do strategicznych klęsk. Dzieje się tak, szczególnie gdy bieżąca korzyść polityczna przesłania kierunki długoterminowych zmian zachodzących w elektoracie. Partyjni spin doktorzy doskonale wiedzą, że skuteczne wpływanie na rynek wyborczy łączy bieżące decyzje ze strukturą elektoratu w przyszłości definiowanej przewidywanym terminem wyborów.

W tym wymiarze medialne samozadowolenie polityków lewicy po rozegraniu Platformy Obywatelskiej przy okazji KPO jest jedynie taktycznym uśmiechaniem się przez łzy strategicznych niemożności. Wyborczo decyzja o układaniu się z PiS, choć pokazująca chwilowy wzrost politycznej podmiotowości, w długim terminie będzie balastem, który nie pozwoli dać się silniej ponieść politycznemu nurtowi. A w praktyce stanowić będzie kolejny kamyczek ciągnący na sondażowe dno. Może i przy tym niezbyt istotny, bo w praktyce to inny mechanizm systemu partyjnego skazuje parlamentarną lewicę na polityczną marginalizację.

Techniki profilowania

Polskie partie dzielą się na dwie grupy. Pierwsze uprawiają wędkarstwo – zarzucają przynętę, licząc, że wyborcy sami pojawią się w wyznaczonym miejscu. Wśród rodzimych wędkarzy prym wiodą partie opozycji. Od dawna jest wśród nich PO, jest również lewica, a PSL co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11982

Wydanie: 11982

Spis treści
Zamów abonament