Jak zapobiec ucieczce dłużnika z majątkiem
Zabezpieczenie | Każde opóźnienie w rozpoznaniu sprawy utrudnia przeprowadzenie skutecznej egzekucji
Jak pokazuje praktyka procesów sądowych, zasada szybkości postępowania nie jest realizowana w sposób zadowalający. Mając na uwadze, że pozwy o uznanie czynności dłużnika za bezskuteczne są wnoszone do sądu, gdy dłużnik dokonał już czynności mającej na celu ucieczkę z majątkiem przed wierzycielem, każde opóźnienie w rozpoznaniu sprawy utrudnia przeprowadzenie skutecznej egzekucji.
Dlaczego żądać zabezpieczenia
Wierzyciel, który na etapie złożenia pozwu upatruje zaspokojenia w przedmiocie majątkowym znajdującym się aktualnie w majątku osoby trzeciej, może zostać zaskoczony w toku postępowania przez tę osobę. Nie jest ona bowiem ograniczona w rozporządzaniu uzyskaną korzyścią. Samo wytoczenie powództwa nie daje wierzycielowi pewności, że sporny przedmiot pozostanie w majątku osoby trzeciej. Nadal istnieje zagrożenie rozporządzenia przez tę osobę korzyścią na rzecz dalszego podmiotu, a to znacznie utrudni wierzycielowi dochodzenie swoich praw. Zatem, aby wyrok nie miał dla wierzyciela jedynie iluzorycznego znaczenia, kluczowe w takich sytuacjach jest uzyskanie na czas procesu zabezpieczenia roszczenia. Dlatego tak ważnym zagadnieniem „na przedpolu" skargi pauliańskiej jest możliwość zabezpieczenia przedmiotu, który wyszedł z majątku dłużnika lub do niego nie wszedł.
Jak postępować
Wniosek o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta