Ścieżka karna – wsparcie czy alternatywa dla skargi
Postępowanie karne | Pokrzywdzenie wierzycieli, czyli czyny zabronione
Jeśli dochodzi do zbywania majątku podmiotu mającego problemy z wypłacalnością, to budzi się podejrzenie co do legalności takich czynności. Takie działanie może mieć też różne podłoże i nie musi oznaczać próby ucieczki z pozostałym majątkiem. Zwykle jednak rodzi po stronie wierzycieli uzasadnione obawy co do możliwości zaspokojenia swoich roszczeń. W zdecydowanej większości przypadków omawiane zagadnienie dotyczy sporów o charakterze cywilnym, które pozostają poza sferą zainteresowania prawa karnego.
Jeżeli jednak działania dłużnika będą w sposób oczywisty prowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli, to może się okazać, że wypełniają one znamiona czynów zabronionych. Wówczas należy rozważyć wejście na drogę postępowania karnego.
Karalna niewypłacalność
Przed zawiadomieniem odpowiednich organów należy zweryfikować, czy sytuacja majątkowa dłużnika kwalifikuje się jako karalna niewypłacalność. Jest to często trudne, i to z dwóch powodów. Po pierwsze, pojęcie niewypłacalności na gruncie prawa karnego jest dość niejasne, a po drugie, z pozycji wierzyciela, czyli z zewnątrz, nie można jednoznacznie ocenić sytuacji majątkowej dłużnika.
W celu pokazania trudności interpretacyjnych warto wskazać, że o niewypłacalności mowa jest na gruncie prawa upadłościowego (art. 11), który to stan definiowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta