Wypadek delegowanego podstawą zakwestionowania ubezpieczeń
Błędna kwalifikacja pracy z zagranicy, również zdalnej, wiąże się z koniecznością wyprostowania kwestii ubezpieczeń społecznych, a także ryzykiem kar dla pracodawcy. Problemy piętrzą się, gdy delegowany ulegnie wypadkowi.
Czas pandemii niewątpliwie zmienił podejście pracowników i pracodawców do miejsca świadczenia pracy. W dużej części firm do tej pory praca wciąż świadczona jest zdalnie, a powrót do biura odsuwany na przyszłość. Możliwość pracy z domu, a przede wszystkim efektywność pracowników, przekonuje pracodawców, aby ten model stosować również w przyszłości. Część z nich rozważa też zatrudnianie pracowników, którzy faktycznie będą wykonywali pracę poza terytorium Polski. Z takimi inicjatywami wychodzą zatrudnieni cudzoziemcy czy polscy pracownicy, którzy chcieliby zmienić klimat, nie tracąc zatrudnienia w Polsce. Czy w ogóle jest to możliwe i jakie wiążą się z tym konsekwencje?
Wyjazd na stałe...
W zależności od tego, czy zatrudnienie zagranicą miałoby być stałe, czy czasowe, w praktyce istnieje kilka możliwości kwalifikacji takiego stosunku prawnego.
Najwięcej obowiązków po stronie pracodawców niesie ze sobą uznanie zagranicznego miejsca zadanej pracy za zatrudnienie zagraniczne pracownika. Gdy pracownik na stałe zmienia miejsce pracy na położone poza Polską, wówczas krajowy pracodawca staje się również pracodawcą zagranicznym w rozumieniu przepisów pobytu podwładnego. W takiej sytuacji najczęściej zastosowanie ma całe ustawodawstwo tego państwa, a na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta