W kontroli pracy zdalnej wskazany jest umiar
Monitoring pracy zdalnej musi być uzasadniony, nie może naruszać tajemnicy korespondencji ani innych dóbr osobistych pracownika. Szczególną ostrożność należy zachować przy nagrywaniu obrazu czy dźwięku z wideokonferencji i szkoleń online.
Kluczowym punktem wyjścia do interpretacji przepisów dotyczących monitoringu pracy zdalnej jest odróżnienie pracy zdalnej od telepracy. Obie formy, mimo szeregu podobieństw, nie mogą stać się synonimami, zwłaszcza z prawnego punktu widzenia.
Nie tylko przy komputerze
Telepraca polega na stałym świadczeniu pracy poza zakładem pracy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (art. 675 § 1 kodeksu pracy). Z kolei praca zdalna jest zdefiniowana jako:
∑ praca wykonywana na polecenie pracodawcy,
∑ określona w umowie o pracę,
∑ wykonywana poza miejscem jej stałego wykonywania oraz
∑ wykonywana przez czas oznaczony (art. 3 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych).
Przy czym, aby można było mówić o pracy zdalnej, wszystkie te elementy muszą być spełnione łącznie.
W odróżnieniu od telepracy, praca zdalna jest zatem świadczona czasowo, a jej immanentną cechą nie jest – jak mogłoby się wydawać – wykorzystywanie przy jej świadczeniu środków komunikacji elektronicznej.
Przykład
Pracą zdalną jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta