W tym roku łatwiej o granty rządowe na inwestycje
Na uproszczonych zasadach można otrzymać wsparcie na zatrudnienie z tytułu kosztów kwalifikowanych tworzenia nowych miejsc pracy oraz na inwestycje z tytułu kosztów kwalifikowanych inwestycji.
25 marca 2021 r. znowelizowano Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011–2030 (dalej: Program). Na jego podstawie do końca roku przyznawanie grantów rządowych na inwestycje odbywa się w oparciu o nowe uproszczone zasady. Oznacza to przede wszystkim łatwiejsze kryteria oraz wyższe poziomy udzielanego wsparcia.
Dwa rodzaje wsparcia
Program umożliwia wspieranie projektów inwestycyjnych istotnych dla polskiej gospodarki. Ma zwiększać innowacyjność i konkurencyjność oraz pobudzić inwestycje w związku z pandemią Covid-19.
Na podstawie Programu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w formie dotacji (grantu rządowego). Udzielane są dwa rodzaje wsparcia. Pierwszy to tzw. grant na zatrudnienie z tytułu kosztów kwalifikowanych tworzenia nowych miejsc pracy (dla inwestycji w centrum usług biznesowych i w centrum usług badawczo-rozwojowych). W przypadku grantu na zatrudnienie wysokość wsparcia może wynieść od 7500 zł do 20 000 zł na jedno nowoutworzone miejsce pracy. Drugi rodzaj wsparcia to tzw. grant inwestycyjny z tytułu kosztów kwalifikowanych inwestycji (dla inwestycji strategicznych, innowacyjnych i w centrum usług badawczo-rozwojowych). W ramach grantu inwestycyjnego wysokość wsparcia może wynieść od 5 do 25 proc. kosztów poniesionych na inwestycję. Kwoty przyznanych grantów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta