Więcej praw, ale nie zapominajmy o obowiązkach
Zmiany przepisów o ruchu drogowym mogą sprawić, że pieszy po wypadku otrzyma niższe odszkodowanie.
Według danych Policji w 2020 r. na przejściach dla pieszych zdarzyło się 2871 wypadków. Ucierpiało 3007 osób, 213 zmarło. Statystyki te uwzględniają wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów przejeżdżających przez przejście. – Niewątpliwie biorąc pod uwagę te statystyki, to potrzebna regulacja – ocenia dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy.
Chodzi m.in. o przepis - wprowadzony wraz z czerwcowymi zmianami - zabraniający pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przed jezdnię, torowisko czy przejście dla pieszych, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku czy przejściu. Jeśli pieszy zignoruje ten przepis i zostanie potrącony przez samochód, to ubezpieczyciel, który wystawił polisę OC komunikacyjne sprawcy wypadku, może próbować obniżyć wypłacane świadczenia.
– Może się powoływać na przyczynienie do powstania szkody zdefiniowane w art. 362 kodeksu cywilnego. Obecnie ubezpieczyciele mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta