Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na pracy zdalnej też nie wolno popijać

17 czerwca 2021 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Wykonywanie obowiązków poza siedzibą firmy nie wyklucza kontroli trzeźwości pracownika, co do którego istnieją podejrzenia pracy pod wpływem alkoholu. Utrudnia jednak możliwość wykrycia stanu zatrudnionego i jego udowodnienie.

 

Zasady pracy zdalnej, mimo licznych zapowiedzi, wciąż nie zostały uregulowane przepisami prawa. Pandemia to swoisty poligon do sprawdzania tej formy wykonywania obowiązków przez etatowców. W związku z tym oprócz wątpliwości dotyczących kwestii fundamentalnych, takich jak problem kosztów pracy zdalnej, zaczynają się pojawiać inne praktyczne problemy, w tym ten dotyczący wykonywania obowiązków pod wpływem alkoholu.

Ta kwestia przysparzała problemów jeszcze przed pandemią. Orzecznictwo Sądu Najwyższego nie było jednolite. Wraz z upływem lat dawało się jednak zauważyć pewne łagodzenie początkowo wyjątkowo surowego podejścia do spożywania nawet minimalnych ilości alkoholu w miejscu pracy. W czasie pandemii ilość pijanego alkoholu wręcz wzrosła, zaś praca w zaciszu domowego ogniska jeszcze bardziej sprzyja pracownikom, którzy chcą dodać sobie energii za pomocą procentów.

Utrudniona kontrola

Teoretycznie praca zdalna nie różni się od tej wykonywanej w biurze w wielu aspektach. W szczególności ma ona co do zasady zmierzać do osiągnięcia identycznego efektu, czyli wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę. Jednak w praktyce warunki wykonywania pracy są diametralnie różne. Utrudniona jest nie tylko możliwość kontrolowania przez szefa poprawnego wykonywania obowiązków, ale i podjęcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11989

Wydanie: 11989

Spis treści

Reklama

Zamów abonament