Opłaty sądowe są kosztem podatkowym
Właściciel nieruchomości, który na mocy wyroku sądowego otrzymał odszkodowanie za bezumowne korzystanie z obiektu, rozliczy w poniesione opłaty sądowe i skarbowe oraz wydatki na pomoc prawną adwokata.
Zdarza się, że podatnicy nie są w stanie uzyskać zapłaty od swoich kontrahentów albo osób, które np. bezpodstawnie zajmują ich nieruchomość. W takim przypadku nierzadko jedynym wyjściem jest droga sądowa. Ta jednak wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, takich jak opłaty sądowe, opłaty skarbowe czy koszty zastępstwa adwokata. Warto się więc zastanowić czy poniesione koszty związane z wejściem w spór sądowy stanowią dla podatnika, który je poniósł, koszty uzyskania przychodu.
Inne źródła
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych od podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku. Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta