O prawie do zwolnienia mogą decydować niuanse
To czy grunt jest terenem niezabudowanym zależy głównie od stanu faktycznego. W określonych przypadkach może być istotne czy posadowione na nim obiekty mają znaczenie wiodące ze względu na charakter gospodarczy transakcji.
Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości, zwłaszcza gruntów, wywołuje wiele zamieszania. Wszystkiemu winne są niejasne przepisy dotyczące zwolnienia dla terenów niezabudowanych, a do tego życie gospodarcze pisze przeróżne scenariusze. Szczególnie wiele sporów z fiskusem wywołują przypadki, gdy na gruncie znajdują się instalacje czy urządzenia albo obiekty małej architektury. O tym, co może w takim przypadku przesądzić o prawie do zwolnienia, przypomniał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 kwietnia 2021 r. (I FSK 560/18).
Z preferencją czy bez
Z wnioskiem o interpretację przepisów o VAT wystąpiła polska spółka kapitałowa. Wyjaśniła, że zajmuje się m.in. zarządzaniem nieruchomościami, zagospodarowaniem, wynajmem, kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek. Z wniosku wynikało, że firma jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym ponad 100 tys. nieruchomości gruntowych (działek) – zarówno zabudowanych, jak i niezabudowanych. A chciała się upewnić co należy rozumieć pod pojęciem „teren niezabudowany", do którego odnosi się zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sama uważała, że zasadniczo chodzi o grunty, na których nie ma naniesień w postaci budynku lub budowli, o których mowa w prawie budowlanym. Niemniej za teren niezabudowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta