Ważny interes podatnika może zdecydować o udzieleniu ulgi
Organ podatkowy ma prawo odroczyć termin zapłaty daniny, rozłożyć płatność na raty albo umorzyć zaległość, jeżeli w danej, konkretnej sprawie jest to uzasadnione szczególnymi i wyjątkowymi sytuacjami, na które strona nie miała wpływu.
Zgodnie z art. 67a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.) organ podatkowy na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b (który dotyczy ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą), w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Istotne jest przy tym, że umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa, co wprost wynika z art. 67a § 2 o.p.
W celu wszczęcia i przeprowadzenia postępowania podatkowego, które zostanie zakończone indywidualną decyzją w sprawie jednej z wymienionych ulg, niezbędne jest złożenie przez podatnika (lub inny uprawniony podmiot) stosownego wniosku do właściwego dla jego rozpatrzenia:
∑ naczelnika urzędu skarbowego (będącego organem podatkowym rządowej administracji podatkowej pierwszej instancji);
∑ wójta (burmistrza, prezydenta miasta) (będącego organem podatkowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta