Trzy dekady na rynku gospodarczym
Do końca czerwca 2021 r. tarnobrzeski Oddział ARP S.A. pozyskał 453 nowe projekty inwestycyjne o łącznej wartości 15 mld zł. W Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zatrudnionych jest prawie 30 tys. osób.
Lata 90. to dla wielu sektorów polskiej gospodarki kulminacja problemów gwałtownego spadku popytu na produkty wielkich przedsiębiorstw państwowych i wywołane tym procesem znaczące zmiany na krajowym i regionalnych rynkach pracy. Nie ominęły one również terenów dawnego województwa tarnobrzeskiego, które aktywność gospodarczą opierały na funkcjonowaniu tarnobrzeskiego Siarkopolu, stalowowolskiej HSW i nowodębskiego Dezametu. Siarka i nawozy dla rolnictwa, maszyny budowlane czy sprzęt AGD to dawne wizytówki surowców i produktów o ogromnej skali sprzedaży krajowej i eksportowej. Gdy przyszło załamanie sprzedaży w tych zakładach należało szybko znaleźć ratunek od utraty miejsc pracy i sposób na wykorzystanie zbędnej infrastruktury. W roku 1997 w regionie utworzono na ok. 600 ha specjalny obszar ekonomiczny, a w 1999 roku do gry o reaktywację kluczowych lokalnych firm wkroczyła Agencja Rozwoju Przemysłu SA.
Do dziś przedsiębiorcy działający na tym terenie oraz nowi inwestorzy krajowi i zagraniczni otrzymali od ARP SA 188 zezwoleń i decyzji wspierających ich ulgami strefowymi. Przeprowadzenie skutecznie prawie 200 procedur pozyskania nowych projektów inwestycyjnych i udzielenia zwolnień podatkowych pozwoliło na utrzymanie oraz utworzenie 13,5 tys. miejsc pracy. Przedsiębiorcy zainwestowali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta