Gaz jeszcze przez wiele lat będzie odgrywał istotną rolę w gospodarce
Błękitne paliwo, jako surowiec kopalny, jest dziś m.in. potrzebne do ograniczania emisji w energetyce, transporcie i przemyśle. Z czasem może go jednak zastąpić gaz o identycznym składzie, ale pochodzący ze źródeł odnawialnych.
Naczelnym celem Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal) jest uczynienie ze Starego Kontynentu miejsca, które w 2050 r. będzie neutralne dla klimatu planety. Składa się na niego zestaw politycznych inicjatyw Komisji Europejskiej, określających, w jaki sposób to zadanie ma być realizowane.
Proponowane rozwiązania sprowadzają się do tego, aby bardziej efektywnie wykorzystywać zasoby, dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym. Unia chce też zapobiec utracie różnorodności biologicznej i zmniejszyć poziom zanieczyszczeń. To wszystko oznacza konieczność działań we wszystkich sektorach gospodarki.
Niskoemisyjne źródło
Ogromnych zmian oczekuje się m.in. w energetyce, zwłaszcza w zakresie obniżania emisji zanieczyszczeń. Oczywiście do realizacji tego celu najlepiej nadają się odnawialne źródła energii (OZE). Produkcja prądu czy ciepła w oparciu o nie ma jednak liczne wady. Jedne z najczęściej wymienianych to: duże koszty budowy instalacji, zależność od pogody, a tym samym nieprzewidywalność produkcji, ingerencja w krajobraz i środowisko czy ograniczona dostępność tego typu źródeł energii.
Te wady przynajmniej częściowo można zniwelować dzięki inwestycjom w instalacje zasilane gazem ziemnym. Choć nie jest to źródło zeroemisyjne, to jego szkodliwość dla klimatu jest znacznie mniejsza niż węgla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta