Społeczne postulaty nowej polityki miejskiej
Eksperci i aktywiści przygotowali zestaw postulatów, mających na celu poprawę życia w miastach. Obserwatorium Polityki Miejskiej zbuduje z nich raport i przekaże resortom.
Jak żyć we współczesnych miastach, narażonych na wszelkie negatywne skutki rozwoju cywilizacyjnego? Coraz wyraźniej widać, że postępu technologicznego, rozwoju motoryzacji i zwiększania konsumpcji nie da się pogodzić z polityką zrównoważonego rozwoju, większego komfortu życia i wykorzystania czasu wolnego. Potrzebna jest więc nowa polityka miejska – także w Polsce, gdzie miasta to silny głos w dyskusji nad hierarchią wartości społecznych i politycznych.
Zaczęło się w 2015
Pierwszym dokumentem ogólnym była „Krajowa polityka miejska 2023" (KPM 2023), która została przyjęta przez Radę Ministrów jesienią 2015 roku i obowiązuje do dzisiaj. Wymaga jednak aktualizacji, szczególnie wobec zmian w politykach sektorowych integrujących je ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Polskim Ładem. To wymusza także aktualizację KPM 2023. – Głównym celem KPM jest poprawa jakości życia mieszkańców – mówił w wywiadzie dla „Życia Regionów" wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. – Dlatego postanowiliśmy, by w prace nad KPM...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta