Tracąc prawo do ryczałtu musimy założyć księgi
O tym, czy przedsiębiorca przechodzący na rozliczanie PIT według ogólnych zasad będzie zobowiązany zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów czy księgi rachunkowe, decyduje wysokość jego przychodów za poprzedni rok podatkowy.
∑ Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z tego powodu nie prowadzę ksiąg rachunkowych ani podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a tylko ewidencję przychodów, a także wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W związku z planowanym w trakcie 2021 r. rozszerzeniem działalności o handel częściami samochodowymi, utracę prawo do stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i będę musiał założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli dojdzie do rozszerzenia tej działalności i uraty prawa do ryczałtu, to w jakim terminie powinienem założyć podatkową księgę: czy od dnia utraty prawa do opodatkowania ryczałtem, czy od 1 stycznia 2022 r.? – pyta czytelnik.
Osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (zob. art. 2 ust. 1 pkt 1 i art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; dalej: ustawa o ryczałcie).
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, co do zasady nie stosuje się m.in. do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta