Zmiany w lokalizacji elektrowni wiatrowych
Nowelizacja zakłada zachowanie wymogu lokalizacji elektrowni wiatrowych w oparciu o postanowienia planu miejscowego bez możliwości realizacji tego typu inwestycji na podstawie decyzji o warunkach zabudowy.
Minimalna odległość pomiędzy elektrownią wiatrową a zabudową mieszkaniową i formami ochrony przyrody oraz leśnymi kompleksami promocyjnymi wynosi aktualnie dziesięciokrotność całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej. Wymóg ten spowalnia inwestycje w dziedzinie energetyki odnawialnej oraz blokuje rozwój budownictwa mieszkaniowego w sąsiedztwie istniejących elektrowni wiatrowych. Kwestie te ma rozwiązać projekt nowelizacji stawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, opublikowany 4 maja 2021 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada on m.in. uelastycznienie ww. zasady co do odległości oraz zmiany w procedurze uchwalania planów miejscowych dla obszarów, na których mają powstać nowe elektrownie wiatrowe.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (dalej jako: uiew) przez elektrownię wiatrową należy rozumieć instalację odnawialnego źródła energii o mocy większej niż 50 kW, w której energia elektryczna jest wytwarzana z energii wiatru. Elektrownia wiatrowa składa się z części budowlanej stanowiącej budowlę w rozumieniu prawa budowlanego oraz urządzeń technicznych, w tym elementów technicznych.
Zasada odległościowa
Ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych potocznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta