O sankcji decydują waga i okoliczności przewinienia
W orzecznictwie administracyjnym podkreśla się, że kara pieniężna powinna być karą sprawiedliwą, adekwatną do wagi naruszenia i odpowiadać celom, dla których jest stosowana.
W sprawach nakładania lub wymierzania administracyjnych kar pieniężnych lub udzielania ulg w ich wykonaniu stosuje się przepisy działu IVA ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 735). Przepisów tego działu w tym zakresie nie stosuje się w przypadku, gdy w przepisach odrębnych uregulowane zostały przesłanki wymiaru administracyjnej kary pieniężnej, odstąpienie od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej lub udzielenie pouczenia, terminy przedawnienia nakładania administracyjnej kary pieniężnej, terminy przedawnienia egzekucji administracyjnej kary pieniężnej, odsetki od zaległej administracyjnej kary pieniężnej oraz udzielanie ulg w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej. Przepisów działu IVA k.p.a. nie stosuje się w sprawach nakładania lub wymierzania przez organ administracji publicznej kar na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia, odpowiedzialności dyscyplinarnej, porządkowej lub z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych (art. 189a k.p.a.).
Odrębne przepisy
Wskazane w art. 189a § 2 k.p.a. instytucje są autonomiczne i przepisy k.p.a. nie znajdują zastosowania, o ile każda z tych instytucji nie została samodzielnie uregulowana w odrębnych przepisach. Oznacza to, że jeżeli przepisy odrębne regulują np. terminy przedawnienia nakładania administracyjnych kar pieniężnych, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta