Podatkowe rozliczenie przedsięwzięcia budowalnego realizowanego wspólnie z podmiotem publicznym
Umowy zawierane przez przedsiębiorców w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego czy też przedsięwzięcia o charakterze budowlano-usługowym po ich zakończeniu muszą zostać rozliczone podatkowo.
Na gruncie podatku dochodowego, dla przedsiębiorcy (partnera prywatnego) lub spółki kapitałowej zawiązanej przez podmiot publiczny i przedsiębiorcę w celu realizacji umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (względnie dla spółki z udziałem podmiotu publicznego, w której przedsiębiorca nabył udziały/akcje celem wykonania takiej umowy), w przypadku nieodpłatnego przeniesienia na rzecz podmiotu publicznego – w umownym terminie – własności środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, kosztem podatkowym będzie wartość początkowa tych aktywów trwałych, pomniejszona o sumę dokonywanych od nich odpisów amortyzacyjnych (art. 22 ust. 1j ustawy o PIT; art. 15 ust. 1r ustawy o CIT).
Zwolnienie z podatku
Wolny od podatku dochodowego jest wkład własny podmiotu publicznego otrzymany przez partnera prywatnego lub spółkę kapitałową zawiązaną przez podmiot publiczny i przedsiębiorcę w celu realizacji umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (względnie przez spółkę z udziałem podmiotu publicznego, w której przedsiębiorca nabył udziały/akcje celem wykonania ww. umowy)i przeznaczony na cele określone w umowie o partnerstwie publiczno-prywatnym.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta