Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można anulować fakturę

14 lipca 2021 | Rachunkowość | Katarzyna Zbiegień

Technicznie rzecz biorąc anulowanie polega na przekreśleniu posiadanych egzemplarzy oraz umieszczeniu komentarza „anulowano". Jakie przesłanki musi spełniać podatnik, aby móc skorzystać z tego rozwiązania?

W Polskim systemie podatkowym nie istnieją przepisy jasno określające sytuację anulowania faktury przez przedsiębiorcę. Ustawa o VAT nie zawiera bowiem niestety regulacji w tym kierunku, jak również rozporządzenia wykonawcze do ustawy, nie zawierają przepisów na ten temat. Pojęcie anulowania faktury utarło się w polskiej gospodarczej i zostało potwierdzone przez organy podatkowe. Jak wygląda anulowanie faktury?

Czytaj także: Anulowanie niezasadnie wystawionych faktur - nowe wskazówki

Orzecznictwo WSA

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 27 stycznia 2021 r. (I SA/Gl 1175/20), ustawodawca określił jedynie zasady korygowania faktur, mimo to w praktyce dopuszcza się także „anulowanie faktury". Jak zostało wspomniane na wstępie ani przepisy ustawy VAT, ani przepisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12012

Wydanie: 12012

Spis treści
Zamów abonament