Kneblowanie przed Trybunałem
Czy polska skarga na rozporządzenie o funduszach za praworządność trafi do kosza, jak tego żąda Rada Unii Europejskiej?
Rada Unii Europejskiej zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE z bezprecedensowym wnioskiem o wycofanie ze sprawy zasadniczych części skargi złożonej przez Polskę na słynne rozporządzenie o funduszach za praworządność („Wniosek o wycofanie dokumentu", C-157/21l).
Rada argumentuje, że Polska dopuściła się bezprawności, gdyż w skardze posłużyła się niejawną opinią, co oznacza naruszenie unijnych przepisów o „tajemnicy służbowej".
Poszło o opinię Służby Prawnej Rady Unii Europejskiej z 2018 r., o której polski czytelnik dowiedział się po raz pierwszy z „Rzeczpospolitej" (O powiązaniu „praworządności" z (nie)wypłatą funduszy unijnych „LIMITE", rp.pl z 8 października). Chociaż opinia ta dotyczy pierwotnej wersji projektu rozporządzenia o funduszach za praworządność, to zawarte w niej konkluzje o sprzeczności projektu z prawem traktatowym nie tracą na aktualności w odniesieniu do obowiązującego rozporządzenia, zaskarżonego przez Polskę.
Własna nielojalność
„Nie oznacza to, że krytyczne opinie Służb Prawnych Rady z 2018 roku pozostają w mocy, jak chciałby autor. Dotyczyły one pierwszego projektu rozporządzenia, który następnie ewoluował, także pod polskim naciskiem, w kierunku spełnienia oczekiwań prawników Rady" – tak pisał polski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta