Kapitał podstawowy w prostej spółce akcyjnej
Od 1 lipca 2021 r. w polskim systemie prawnym zaczął funkcjonować trzeci rodzaj spółki kapitałowej. Prosta spółka akcyjna w zamyśle ustawodawcy ma być ułatwieniem w szczególności dla start-upów oraz sposobem na efektywne inwestowanie w nowe technologie i projekty innowacyjne.
Pierwotnie, zmiana miała zostać wprowadzona od 1 kwietnia 2021 r., ale ze względu na przedłużające się prace związane z przystosowaniem platformy eKRS, termin ten został ostatecznie przesunięty o 3 miesiące.
Najważniejsze cechy
Prosta spółka akcyjna (dalej: PSA) jest formą prawną, która wprowadza szereg ułatwień w porównaniu z innymi spółkami kapitałowymi, tj. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i spółką akcyjną. Przede wszystkim, pozwala na elastyczne kształtowanie stosunków organizacyjnych i majątkowych spółki. Uproszczeniu ulega również procedura rejestracji spółki oraz jej akcjonariuszy i podejmowanie uchwał, ponieważ te procesy mogą być przeprowadzane przy zastosowaniu narzędzi elektronicznych.
Inaczej wygląda również podejście do kapitałów własnych. Prosta spółka akcyjna charakteryzuje się niskim kapitałem akcyjnym potrzebnym do jej założenia, który wynosi tylko 1 zł. Oznacza to, że brak jest znanego z innych spółek kapitałowych kapitału zakładowego. W PSA mowa jest o kapitale akcyjnym, który jest zupełnie nowym rodzajem kapitału podstawowego. Jego wartość określona jest poprzez rzeczywiście wniesione wkłady podlegające przeznaczeniu na ten kapitał. Co równie istotne, PSA daje swoim akcjonariuszom możliwość objęcia akcji w zamian za świadczenie pracy, co wydaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta