Ceny transferowe w spółkach cywilnych
Ceny transferowe (transakcyjne) są cenami stosowanymi przy sprzedaży towarów i dóbr materialnych bądź świadczeniu usług między podmiotami powiązanymi. Podmioty powiązane nie we wszystkich jednak przypadkach kierują się zasadami rynkowymi, co z punktu widzenia organów podatkowych powoduje ryzyko, że wykorzystają one swoje powiązania by zminimalizować obciążenia podatkowe.
W związku z rosnącym umiędzynarodowieniem przedsiębiorstw oraz zabezpieczaniem interesu fiskalnego państwa polskie ustawodawstwo, dotyczące cen transferowych, ulega częstym nowelizacjom przy uwzględnieniu Wytycznych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Od 1 stycznia 2019 r. zostały one ujęte w ustawach o podatkach dochodowych w specjalnie poświęconych im rozdziałach.
Aktualnie do podstawowych obowiązków związanych z cenami transferowymi należą:
∑ sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych,
∑ złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji lokalnej,
∑ przekazanie informacji o cenach transferowych (TPR).
Przepisy dotyczące cen transferowych mają zapobiegać przerzucaniu dochodów między sobą przez podmioty powiązane, jednakże z perspektywy podatnika mogą one sprawiać spore problemy związane z wypełnianiem nakładanych na niego obowiązków. Mimo nieustających prac nad przepisami o cenach transferowych, wątpliwości związane z obowiązkami dokumentacyjnymi spoczywającymi na niektórych rodzajach jednostek, funkcjonujących w obrocie gospodarczym, nadal nie zostały rozwiane. Problemy np. stwarza kwestia ustalania obowiązków podatkowych w spółkach cywilnych.
Podmiot realizujący transakcję
Artykuł 23m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta