Jak zaksięgować emisję warrantów
Warranty to instrumenty pochodne, czyli instrumenty finansowe, których cena jest uzależniona od wartości innego instrumentu bazowego. Warranty przyznają posiadaczowi pierwszeństwo subskrybowania przyszłych emisji akcji po wskazanej wcześniej cenie.
Definicję warrantu subskrypcyjnego wskazuje art. 453 § 2 k.s.h., według którego w celu podwyższenia kapitału zakładowego spółka akcyjna może emitować papiery wartościowe imienne lub na okaziciela uprawniające ich posiadacza do zapisu lub objęcia akcji, z wyłączeniem prawa poboru. Zgodnie z powyższym warranty pozwalają ich posiadaczowi na zakup akcji nowej emisji po ustalonej wcześniej cenie, w ustalonym terminie oraz na ustalonych warunkach.
Przytoczony art. 453 § 2 k.s.h. wyróżnia dwa rodzaje warrantów subskrypcyjnych:
a) warranty subskrypcyjne uprawniające ich posiadacza do zapisu na akcje spółki, przy czym kategoria ta jest właściwa dla podwyższenia kapitału zakładowego w oparciu o kapitał docelowy (art. 444 k.s.h.);
b) warranty subskrypcyjne uprawniające ich posiadacza do objęcia akcji spółki, z jednoczesnym wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, które są związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego (art. 448 k.s.h.).
UWAGA!
W wyniku objęcia warrantów subskrypcyjnych, posiadacz nabywa prawo do objęcia akcji. Z kolei po wniesieniu przez posiadacza warrantu subskrypcyjnego wkładu na akcje, po stronie emitenta powstanie zobowiązanie do wykreowania na jego rzecz praw akcyjnych.
Cena emisyjna
Warranty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta