Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju

27 sierpnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Małgorzata Woźniak, Magdalena Porzeżyńska

Czy przedsiębiorcy zapłacą podatek od otrzymanej dotacji z Tarczy Finansowej PFR? Kto może ubiegać się o całkowite umorzenie subwencji i w jakim terminie powinien to zrobić – na m.in. te pytania odpowiadają prawniczki z Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy.

Polski Fundusz Rozwoju („PFR") realizuje program wsparcia dla przedsiębiorców w formie tzw. tarcz finansowych czyli subwencji, które mają na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii Covid-19. Dotychczas wsparcie to realizowane było w formie tzw. Tarczy Finansowej 1.0 do końca lipca 2020 r., a następnie kontynuowane w ramach Tarczy finansowej 2.0., którą uruchomiono w styczniu 2021 r. Jak podaje PFR, z programu Tarcza Finansowa PFR 1.0 dla mikro, małych i średnich firm skorzystało ponad 347 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników. Firmy otrzymały wsparcie w postaci subwencji finansowych na łączną kwotę 60,5 mld zł. Obecnie rozpoczęła się procedura umarzania subwencji, ale przedsiębiorcy wciąż mają pytania: jak prawidłowo rozliczyć i spłacić otrzymaną dotację, czy mogą liczyć na umorzenie całości lub części subwencji i wreszcie, czy zapłacą podatek od otrzymanej dotacji. Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.

1.Czy przedsiębiorcy zapłacą podatek od otrzymanej dotacji w ramach Tarczy Finansowej PFR?

29 czerwca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przedsiębiorcy, którzy skorzystali ze wsparcia w ramach Tarczy Finansowej 1.0 nie zapłacą podatku od umorzonych kwot otrzymanej pomocy.

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 16 lipca 2021 r. wydał rozporządzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12050

Wydanie: 12050

Spis treści
Zamów abonament