Pod biało-czerwono-białą flagą
Białoruś to kraina o tysiącletnich dziejach. Mimo bogatej historii białoruska świadomość narodowa obudziła się późno. Pewne jest jedno: bez Rzeczypospolitej nie byłoby dziś ani Białorusinów, ani niepodległej Białorusi.
„W czasie zażartej bitwy kniaź zdjął z ranionej głowy skrwawioną płócienną opaskę i pod zaimprowizowanym biało-czerwono-białym proporcem poprowadził drużynę do zwycięstwa". Tak pochodzenie narodowych barw Białorusi, pod którymi protestuje demokratyczna opozycja, opiewa poeta Siergiej Sokołow-Wojusz. Zanim jednak przejdziemy do heraldyki, spójrzmy w daleką przeszłość. To konieczne, żeby zrozumieć, kim są Białorusini. Zadanie nie jest proste. Przez wieki toczyły się spory o pochodzenie etniczne, nazewnictwo i granice geograficzne urokliwej krainy.
Zamierzchła przeszłość
Wiemy z pewnością, co udowadniają badania archeologiczne, że pierwsze istoty rozumne pojawiały się na terenie dzisiejszej Białorusi ok. 40 tys. lat temu. Nie byli to jednak przedstawiciele Homo sapiens, tylko neandertalczycy. Jeśli chodzi o bezpośrednich przodków naszych wschodnich sąsiadów, to epokę żelaza zdominowały dwie kultury. Pierwsza, zwana wielbarską, pojawiła się w II stuleciu naszej ery na terenie północnej Polski, zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zazwyczaj jest identyfikowana z plemionami Gotów. W V stuleciu ustąpiła kulturze praskiej, czyli zachodniosłowiańskiej. Natomiast latopisy z przełomu X i XI w. wymieniają wschodniosłowiańskie plemiona Krywiczów, Dregowiczów i Radymiczów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta