Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakończenie kontroli projektu unijnego – możliwy początek problemów

27 sierpnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Tomasz Picheta

Kontrola projektu dofinansowanego ze środków unijnych ma na celu ustalenie czy projekt jest lub został zrealizowany zgodnie z zapisami umowy oraz wniosku o dofinansowanie. Warto wiedzieć: jakie procedury obowiązują beneficjenta w trakcie kontroli, a także co może się wydarzyć po jej zakończeniu. W szczególności, gdy prawidłowość realizacji projektu nie zostanie potwierdzona i organ kontrolujący stwierdzi wystąpienie nieprawidłowości.

 

 

Opisana w ustawie z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020 procedura kontroli projektów realizowanych ze środków unijnych, a także procedura dokumentowania wyników tej kontroli, ma charakter szczególny oraz kompletny. Oznacza to, że do tego typu kontroli nie stosuje się ograniczeń wynikających z przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców, kodeksu postępowania administracyjnego, czy przepisów innych ustaw.

Informacja pokontrolna i składanie zastrzeżeń

Po zakończeniu każdej kontroli sporządzana jest tzw. informacja pokontrolna. Dokument ten stanowi podsumowanie dokonanych w toku kontroli czynności i jest on każdorazowo doręczany kontrolowanemu. W każdym czasie, z urzędu lub na wniosek podmiotu kontrolowanego, instytucja kontrolująca ma prawo do poprawienia w informacji pokontrolnej oczywistych omyłek. O fakcie i zakresie sprostowania instytucja kontrolująca musi jednak niezwłocznie zawiadomić kontrolowanego.

W terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji pokontrolnej, kontrolowany wnioskodawca lub beneficjent ma prawo do złożenia umotywowanych pisemnych zastrzeżeń do tej informacji. Na wniosek podmiotu kontrolowanego złożony przed upływem powyższego terminu, termin do złożenia zastrzeżeń może zostać przedłużony....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12050

Wydanie: 12050

Spis treści
Zamów abonament