Polski sektor IT kuje żelazo póki gorące
Instytucje i przedsiębiorstwa muszą inwestować w cyfryzację. To woda na młyn dla firm informatycznych. Borykają się one jednak z coraz większym deficytem pracowników.
Asseco, największa polska spółka informatyczna, opublikowała bardzo dobre wyniki za I półrocze i przedstawiła rekordowo wysoki portfel zleceń.
– Widać wzrost zainteresowania cyfryzacją i rozwiązaniami informatycznymi. We wszystkich sektorach odnotowaliśmy dwucyfrową dynamikę – komentuje wiceprezes Asseco Poland Marek Panek.
Portfel zamówień Asseco na 2021 r. ma wartość ponad 10 mld zł i jest o 16 proc. wyższy niż rok temu.
Rynek będzie rósł
W 2020 r. część firm oraz instytucji publicznych z powodu covidowych zawirowań obcięła budżety na inwestycje w IT. Jednak szybko się okazało, że wydatki w tym obszarze są nieuchronne w związku z pracą zdalną czy przenoszeniem się handlu do sieci.
– W najbliższych dwóch latach na rynku IT panować będzie ożywienie. Potwierdzają to prognozy ekspertów Gartnera. Przewidują oni, że najwyższe tempo wzrostu globalnego rynku IT wystąpi w obszarze oprogramowania dla biznesu – komentuje Michał Górecko, prezes BPSC. Dodaje, że nakłady na zaawansowane systemy IT, takie jak np. systemy klasy ERP, przekroczą 13 proc., a w 2022 r. tempo będzie nadal dwucyfrowe.
– PMR zapowiada, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta