Należyta staranność w kontraktowaniu - poradnik przedsiębiorcy
W jakiej formie zawrzeć umowę? Czy dokonano wyboru prawa właściwego? Co zweryfikować przed zawarciem kontraktu? Nie zawsze przedsiębiorcy zadają sobie te pytania. Tymczasem powinny one być kanonem w kontraktowaniu, zwłaszcza w obrocie międzynarodowym, który niejednokrotnie zastawia na firmy wiele pułapek. Magdalena Bartnik adwokat w Zespole Transakcyjnym i Doradztwa Kontraktowego Kancelarii JDP Barbara Kaczała radca prawny w Zespole Transakcyjnym i Doradztwa Kontraktowego Kancelarii JDP
Brak zawarcia umowy w odpowiedniej formie może wiązać się z ryzykiem nieważności czynności. O ile w przypadku tzw. „form wyższych" (jak np. forma aktu notarialnego) większość uczestników obrotu jest świadoma konieczności pójścia do notariusza, o tyle w przypadku standardowych kontraktów codziennego życia biznesowego wiedza ta kuleje. Przyczyną może być choćby pojawienie się formy elektronicznej, która znacząco przyspiesza proces kontraktowania i wymiany dokumentów umownych.
Konieczny kwalifikowany podpis
Od niedawna kodeks cywilny zawiera regulację, zgodnie z którą oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. Do spełnienia wymogu tej formy konieczne jest posłużenie się tzw. kwalifikowanym podpisem elektronicznym wydawanym przez dedykowanych dostawców. Nie chodzi więc o jakikolwiek podpis elektroniczny, który niejednokrotnie jest używany w przedsiębiorstwach do sygnowania dokumentów wewnętrznych. Powyższego wymogu nie spełnia także profil zaufany ePUAP, który służy do podpisywania dokumentów w obrocie z organami administracji publicznej.
Chodzi o tzw. bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu, który zgodny jest z europejskim rozporządzeniem eIDAS....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta