Jeszcze dwie dekady gazu ziemnego – paliwo przejściowe z przyszłością
Gaz ziemny w szybkim tempie zastępuje węgiel kamienny, pomimo że w związku z globalnym ociepleniem postuluje się całkowite odejście od paliw kopalnych. Dzieje się tak, bo firmy potrzebujące energii do zasilania procesów technologicznych nie mają alternatywy. Dlatego gaz ziemny, choć przejściowo, posłuży nam jeszcze przynajmniej dwie dekady.
Eksperci są zgodni. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat musi nastąpić dekarbonizacja gospodarki. Dalsza emisja gazów cieplarnianych grozi niebezpiecznymi zmianami klimatu. Cel jest jasny. Droga jego osiągnięcia niełatwa i nadal dyskutowana.
Tymczasem gospodarka działa, fabryki produkują, zużywając energię. Nadzieje dają nowe technologie wykorzystujące słońce, wiatr i wodór. Problem jednak w tym, że nie zawsze świeci słońce i wieje wiatr, technologie magazynowania energii są niewystarczające, wodór dopiero raczkuje, a nieemisyjna energia z atomu straciła na popularności po katastrofach w Czarnobylu i Fukushimie.
Gaz daje czas
I tu pojawia się gaz ziemny (również jako LNG), który dla biznesu przynosi już teraz konkretne korzyści. Jest to paliwo wygodne i wszechstronne. Gaz może być źródłem energii cieplnej, wykorzystywanej w procesach technologicznych wielu zakładów przemysłowych. Ponadto pozwala na zmniejszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta