Droga do neutralności klimatycznej wiedzie przez dekarbonizację i większą efektywność
Realizacja celów europejskiej polityki klimatycznej wymaga od wielu branż, w tym od ciepłownictwa, daleko idących zmian.
By zmiany te nie prowadziły do wykluczenia energetycznego, nie wystarczy zamiana węgla na paliwa niskoemisyjne, konieczne jest także zmniejszenie konsumpcji przez odbiorców końcowych i zwiększenie efektywności na każdym z etapów zarządzania energią. Korzystając ze swojego międzynarodowego doświadczenia, Veolia już rozpoczęła w Polsce wdrażanie rozwiązań zmierzających do osiągnięcia neutralności klimatycznej i jest gotowa do realizacji kolejnych projektów.
Neutralność to cel również dla całej Unii Europejskiej, ale w drodze do niej państwa członkowskie muszą do 2030 r. ograniczyć emisję netto gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki zmianie miksu paliwowego, poprzez zastąpienie węgla paliwami niskoemisyjnymi czy źródłami odnawialnymi. Jednak w przypadku Polski to wyjątkowo trudne zadanie, bo krajowe ciepłownictwo opiera się na węglu w około 74...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta