Czy prawo może wygrać z polityką siły?
Zastosowanie do Nord Stream 2 przepisów europejskich w jak najszers
zym zakresie leży w interesie Polski, Niemiec i całej Wspólnoty – pisze prezes PGNiG.
PGNiG jako spółka Skarbu Państwa realizuje zadania w zakresie zapewniania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Temu celowi służy też przeciwdziałanie szkodliwym skutkom projektu Nord Stream 2. Wykorzystywane środki prawne, choć nie są w stanie zredukować wszystkich negatywnych konsekwencji projektu, to mogą znacząco ograniczyć ryzyko w sferze warunków konkurencji i bezpieczeństwa dostaw. Ostatnie wyroki europejskich i niemieckich sądów potwierdzają, że w batalii o energetyczną solidarność siła argumentów bierze górę nad argumentem siły.
Uparta gra rosyjskiego monopolisty
Dyrektywa gazowa ma na celu utworzenie w UE konkurencyjnego i przejrzystego wewnętrznego rynku gazu. Wymaga przede wszystkim, aby operator gazociągu był osobnym i niezależnym podmiotem od spółek obrotu (rozdzielenie własnościowe), zapewniał niedyskryminacyjny dostęp do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta