Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyczyny korekty trzeba udokumentować

11 października 2021 | Podatki i księgowość | Krzysztof Wiesław Żukowski

Likwidacja obowiązku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę zwiększyła biurokrację.

 

Na podstawie art. 106b ust.1 ustawy o VAT przedsiębiorca ma obowiązek dokumentować fakturą sprzedaż, dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz innego podatnika VAT lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Z art.29a ust.13 ustawy o VAT wynika, że możliwość skorygowania podstawy opodatkowania jest możliwa, jeżeli kontrahenci uzgodnią między sobą przyczyny korekty i spełnią warunki, które uzgodnili.

Stosownie do art. 106j pkt 1 i 2 ustawy o VAT sprzedawca może wystawić korektę faktury, jeżeli po wystawieniu faktury pierwotnej dokumentującej sprzedaż udzielono rabatu, opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT. Przepis oznacza zatem, że podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen.

Zasady korygowania faktur reguluje art. 29a ust. 13 ww. ustawy. Z początkiem tego roku przepis ten nałożył na strony transakcji obowiązek akceptacji przyczyn korekty i udowodnienia tych przyczyn. W przypadku obniżenia podstawy opodatkowania korekty dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12088

Wydanie: 12088

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament