Jak ustalić wysokość wynagrodzenia objętego 50-proc. kosztami
Pracodawca nie ma obowiązku łączenia honorarium za przeniesione przez pracownika prawa autorskie z wartością rynkową samego utworu.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 24 sierpnia 2021 r. (I SA/Wr 268/20).
Przedmiotem działalności spółki jest przede wszystkim świadczenie usług programistycznych, polegających na tworzeniu analiz wymagań, dokumentacji technicznych, oprogramowania (kodu źródłowego programu komputerowego) i tworzenie scenariuszy testowych na zlecenie klientów zewnętrznych. Wytwarzane oprogramowanie (kod źródłowy programu), jak również powstające dokumenty są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, przez co jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wysokość wynagrodzenia dla pracowników obliczana jest na podstawie raportów czasu pracy. Godziny poświęcone na pracę twórczą oraz stawka obliczane są indywidualnie w każdym miesiącu. W przypadku, gdy pracownik nie skończy utworu przed końcem miesiąca i nie przeniesie praw do niego na pracodawcę, pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze jako wynagrodzenie za wykonanie obowiązków służbowych. W miesiącach, w których pracownik przeniesie prawa majątkowe do utworu na pracodawcę, część wynagrodzenia będzie stanowić zapłatę za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta