Przy reorganizacjach trzeba pamiętać o cenach transferowych
Choć przesunięcie części działalności z jednego podmiotu do drugiego poprzez wygaszanie działalności w jednym i jej rozszerzanie w drugim, może nie stanowić przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to należy rozważyć, czy opłata rekompensacyjna (exit fee) jest należna. Racjonalnie działający podmiot nie zrezygnowałby ze swojego źródła przychodów bez odpowiedniej rekompensaty.
Takie wnioski należy wyciągnąć po lekturze interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 sierpnia 2021 r. (0111-KDIB1-2.4010.228.2021.3.ANK).
Wnioskodawca zajmuje się instalowaniem maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia, jak również obrotem m.in. energią elektryczną na giełdach towarowych i to właśnie ten obszar działalności postanowił przenieść do spółki celowej, w której posiada 100 proc. udziałów.
Spółka celowa po uzyskaniu odpowiedniej koncesji rozpocznie handel energią elektryczną za pośrednictwem tych samych osób, które do tej pory są zatrudnione i umocowane do tych zadań u wnioskodawcy. W tym celu wnioskodawca przekaże spółce celowej m.in. kontakty handlowe i będzie ją wspierać w podejmowaniu decyzji biznesowych niezbędnych do zawarcia przez nią nowych umów handlowych. Jednocześnie, wnioskodawca planuje sukcesywnie wygaszać swoją działalność w zakresie handlu energią do czasu wygaśnięcia posiadanej koncesji, poprzez zmniejszenie liczby zawieranych transakcji kupna i sprzedaży energii elektrycznej, aż do całkowitego zaprzestania zawierania tych transakcji i rozwiązania części umów. Działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta