Jak zakwalifikować korektę dochodowości z podmiotem nadzorującym
Korekta cen transferowych rozliczana z podmiotem powiązanym pełniącym funkcje nadzorujące, który nie jest stroną bezpośrednich transakcji ze spółką dystrybucyjną, stanowi korektę cen transferowych i powinna być uwzględniona w roku podatkowym, którego dotyczy, bez względu na to czy jest dodatnia, czy ujemna.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji wydanej 14 czerwca 2021 r. (0111-KDIB2-1.4010.94.2021.2.PB).
Wnioskodawca prowadzi działalność produkcyjną i dystrybucyjną w Polsce oraz na rynkach zagranicznych. Wytwarzane przez niego produkty są przez niego dystrybuowane m.in. do podmiotów niepowiązanych. W zakresie prowadzonej działalności dystrybucyjnej wnioskodawca pełni funkcje dystrybutora o ograniczonym ryzyku, co regulowane jest umową zawartą z powiązaną spółką nadzorującą. Podmiot ten pełni w grupie funkcje zarządcze i strategiczne, w ramach których wspiera pozostałe spółki. Zgodnie z umową dystrybucyjną wnioskodawca zobowiązany jest do sprzedaży na określonych rynkach produktów wytworzonych wcześniej przez siebie, a z tego tytułu spółka nadzorująca zapewnia wnioskodawcy określony poziom zysku operacyjnego, odpowiednio do zakresu pełnionych funkcji i ponoszonych ryzyk.
Postanowienia umowy dystrybucyjnej przewidują, że w przypadku nieosiągnięcia przez wnioskodawcę rentowności na działalności dystrybucyjnej na poziomie zgodnym z zasadą ceny rynkowej (arm's length), spółka nadzorująca zobowiązana jest zapłacić na rzecz polskiej spółki dystrybucyjnej odpowiednią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta