Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naprawiliśmy błąd z przeszłości

11 października 2021 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: materiały prasowe

Zarząd NBP stopniowo przejmuje niektóre zadania Rady Polityki Pieniężnej – uważa członek RPP prof. Łukasz Hardt.

 

Od dłuższego czasu opowiadał się pan za sygnalną podwyżką stóp procentowych. Definiował ją pan jako jednorazowy ruch o 0,15 pkt proc. Ostatecznie doczekaliśmy się silniejszej reakcji, bo w środę RPP podwyższyła stopę referencyjną o 0,4 pkt proc. Czy to oznacza, że na sygnalną podwyżkę już było za późno?

Tak, czas na sygnalną podwyżkę minął. Dane, z którymi mieliśmy okazję się zapoznać, wskazywały jednoznacznie, że konieczna jest już mocniejsza reakcja. Wskaźniki opisujące żądania płacowe są na rekordowym poziomie. Firmy gremialnie spodziewają się konieczności podwyższania płac

w najbliższym czasie. Jednocześnie oczekiwania inflacyjne, zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców oraz profesjonalnych prognostów, są bardzo wysokie. Oczekiwania tych ostatnich zakładają, że do końca 2023 r. inflacja nie wróci do celu NBP (2,5 proc. – red.), a przy tym są bardzo zróżnicowane, co moim zdaniem jest m.in. konsekwencją polityki komunikacyjnej NBP.

Prezes NBP w czwartek mówił, że na razie inflacja wciąż jest spowodowana przede wszystkim przez czynniki o charakterze podażowym i nie widać tzw. spirali płacowo-cenowej. Podwyżka stóp ma zapobiec jej wystąpieniu w przyszłości. Pańskim zdaniem ta spirala, czy też tzw. efekty drugiej rundy, już się pojawiła?

Efekty drugiej rundy już się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12088

Wydanie: 12088

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament