Jak rozliczyć zakup paliwa do zbiornika magazynowego
Wydatki na benzynę nabytą hurtowo na potrzeby firmy są potrącalne w dacie ich poniesienia, czyli w dniu, na który koszt ujęto w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury lub rachunku albo innego dowodu.
Zakup zbiornika do magazynowania paliwa jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw prowadzących działalność przy wykorzystywaniu różnego rodzaju maszyn (np. działalność budowlana) lub środków transportu (np. działalność w zakresie usług transportowych). Tankowanie maszyn lub pojazdów odbywa się bowiem w bazie, co pozwala zaoszczędzić czas jaki byłby niezbędny do zatankowania na komercyjnych stacjach paliw. Zakup paliwa hurtowo w dużej ilości może być także korzystniejszy finansowo. Posiadanie własnego zbiornika paliwa może jednak nastręczać pewnych problemów związanych z rozliczeniem kosztów paliwa. Bilansowo paliwo to będzie bowiem najczęściej stanowiło koszt w momencie jego fizycznego przekazania do zużycia (jeżeli przyjęte w danej jednostce zasady nie stanowią inaczej). Powstaje zatem pytanie, czy takie bilansowe ujęcie kosztów paliwa determinuje również moment rozpoznania kosztów do celów podatkowych.
Pośredni związek z przychodami
W zakresie podatku dochodowego, dla oceny momentu rozliczenia kosztu podatkowego istotne jest przede wszystkim ustalenie związku występującego pomiędzy poniesieniem kosztu a możliwością wystąpienia przychodu podatkowego. W tym zakresie wyróżnia się koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami, czyli tzw. koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta