Ustalanie stawki ryczałtu nie jest proste
W związku z wprowadzeniem Nowego Ładu wielu przedsiębiorców może być zainteresowanych przejściem na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Warto się do tej zmiany przygotować, aby nie wejść w konflikt z fiskusem.
Jedną z form opodatkowania osiąganych przez osoby fizyczne przychodów z działalności gospodarczej jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Z początkiem 2021 r. dostęp do tej formy opodatkowania został znacznie rozszerzony (poprzez usunięcie większości wyłączeń możliwości korzystania z opodatkowania ryczałtem oraz przez podwyższenie limitu przychodów uprawniającego do korzystania z niego). To spowodowało, że obecnie jest to forma opodatkowania dostępna dla znacznej większości podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej.
W związku z planowanymi w ramach Nowego Ładu zmianami ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może znacznie zyskać na atrakcyjności. W związku z tym wielu podatników może być zainteresowanych ustaleniem stawki ryczałtu, według której opodatkowane byłyby osiągane przez nich przychody. Nierzadko bywa to problematyczne.
Na trzy sposoby
Przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa o ryczałcie) przewidują osiem stawek ryczałtu (2 proc., 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 8,5 proc./12,5 proc., 10 proc., 15 proc. oraz 17 proc.), przy czym przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami ryczałtu wskazywane są na trzy sposoby:
1) tylko poprzez opis,
2) poprzez opis oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta