Każdego dnia znów mogę przestać orzekać
Działania polityków nie mają nic wspólnego z reformami – mówi Adam Synakiewicz, sędzia SO w Częstochowie, delegowany do SA w Katowicach.
Został pan zawieszony w orzekaniu przez Zbigniewa Ziobrę 8 września 2021 r. Czym pan podpadł ministrowi?
Podstawą prawną zarządzenia o natychmiastowej przerwie w wykonywaniu przeze mnie czynności sędziowskich był art. 130 § 1 u.s.p. RPO w wystąpieniu do autora tego dokumentu potwierdził to co ja, ale i wielu innych sędziów, wskazywałem od początku: wydanie zarządzenia nastąpiło z naruszeniem prawa.
Odpowiadając więc wprost na pytanie, nie zrobiłem niczego, co mogłoby dać podstawę zarządzenia przerwy w mojej służbie sędziowskiej.
Zasiadałem w składach SO w Częstochowie w sprawach, w których po wydaniu wyroków, w tym jednego uchylającego wyrok sądu rejonowego, sporządzono uzasadnienia, a publicznie je zakwestionował minister sprawiedliwości – prokurator generalny. Zakwestionował prawo mojego sądu do zbadania spełniania standardu niezawisłości i bezstronności w rozumieniu art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej oraz art. 6 ust. 1 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Okres zawieszenia minął, a pan wrócił do orzekania. Izba Dyscyplinarna SN nie zajęła się pana sprawą. Dlaczego?
Po zawieszeniu sędziego musi zostać ono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta