Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwykonawstwo, a powstanie zagranicznego zakładu podatkowego

27 października 2021 | Rachunkowość | Radosław Urban

Zgodnie z większością umów o unikanie podwójnego opodatkowania przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność gospodarczą w innym państwie za pośrednictwem położonego tam zakładu, podlega opodatkowaniu w miejscu położenia tego zakładu.

Zakładem może być także plac budowy albo prace konstrukcyjne, montażowe lub instalacyjne, gdy trwają dłużej niż 12 miesięcy. Co jednak w sytuacji gdy takie prace w całości są wykonywane przez podwykonawców?

Zgodnie z art. 5 Konwencji Modelowej OECD, o którą oparta jest większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, określenie „zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa. Określenie „zakład" obejmuje w szczególności:

∑ siedzibę zarządu;

∑ filię;

∑ biuro;

∑ fabrykę;

∑ warsztat, oraz

∑ kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom albo każde inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

UWAGA! Plac budowy albo prace konstrukcyjne, montażowe lub instalacyjne stanowią zakład tylko wówczas, gdy trwają dłużej niż 12 miesięcy.

Do Konwencji Modelowej OECD napisany został komentarz, który ma dostarczać wskazówek do wykładni jej przepisów. Jakkolwiek komentarz nie stanowi źródła obowiązującego prawa w krajach członkowskich OECD, to jednak opieranie się o jego wskazówki w procesie wykładni umów o unikanie podwójnego opodatkowania jest powszechnie przyjętą praktyką.

Zgodnie z tym Komentarzem, podstawowymi i koniecznymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12102

Wydanie: 12102

Spis treści
Zamów abonament